Ötszáz résztvevő a rákbetegek találkozóján

Mintegy félezer rákbeteg, valamint daganatos betegek segítését végző szervezetek munkatársai vettek részt Budapesten azon a találkozón, amelyet a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) és a Tűzmadár Alapítvány szervezett.

A daganatos betegek harmadik országos betegnapján visszatérő és új látogatókkal egyaránt találkozhattak azok, akik ott voltak 2006. november 16-án a fővárosi Európa Konferencia Központban.

A megnyitón Bodoky György, az MKOT elnöke arról beszélt: a gyógyulásban fontos, hogy a betegek, a különféle szakterületek orvosai, ápolói, a lelki támaszt nyújtó pszichológusok, betegszervezetek és a hozzátartozók összefogjanak, s közösen harcolják meg az utat, ami a rákbeteg előtt áll, amelyre akaratán kívül bármikor bárki kénytelen lehet rálépni.

– Minden nap meg kell harcolni a jogainkért, ez a megállapítás immáron a betegekre is áll. Tudni kell beszélni a betegségről, s fontos, hogy az egészségesek, illetve magukat egészségesnek gondolók is megismerjék a daganatos betegek gondjait, és senkit ne közösítsenek ki betegsége miatt – fogalmazott Bodoky György.

A betegség, különösen az onkológiai megbetegedések felismerése minden ember számára nagy megrázkódtatás. A rákos betegek közül sokan elkeseredetté válnak, ugyanakkor a gyógyulás egyik legfontosabb tényezője éppen a pozitív hozzáállás. A gyógyulni akarás, az orvosokkal és ápolókkal való együttműködés, valamint a terápiás és életminőség-javító kezelésekben, tevékenységekben való részvétel alapfeltétele annak, hogy a daganatos betegek a siker reményében vegyék fel a harcot betegségükkel.

Magyarországon a többségnek a rákos megbetegedésekkel kapcsolatos ismeretei rendkívül hiányosak: számos tévhit tartja magát, s talán ez is az oka annak, hogy az egészséges emberek kevéssé toleránsak beteg ismerőseikkel, rokonaikkal, kollégáikkal szemben.
A hallgatóság hozzászólásaiból kiderült: a betegek között nagyon sok bizonytalanság van, napról-napra sok visszásságot kell megélniük. Többen felvetették, hogy betegségük miatt veszítették el munkahelyüket, mások amiatt érzik bizonytalannak helyzetüket, mert nem tudják, hogy az egészségügy tervezett átalakítása miként befolyásolja személyes sorsukat.

Dósa Ágnes orvos-jogász a résztvevőknek azt tanácsolta: minden lehetséges fórumot használjanak fel a tájékozódásra, soha ne szégyenkezzenek kérdezni, s amennyiben nem biztosak magukban, kezelőorvosuk mellett konzultáljanak másokkal is. A szakember úgy fogalmazott: nem a bizalmatlanság, hanem az önmagáért való felelősségvállalás jele az, ha valaki tájékozódik lehetőségeiről, terápiájának részleteiről, vagy igyekszik eloszlatni felmerülő aggályait.