Felhívás

• Nincs találat

Prosztatarák: baktériumok szerepét is vizsgálják

A prosztatarák agresszív formájához köthető baktériumokat fedeztek fel angol kutatók, akik azt remélik, eredményeik forradalmasíthatják a betegség legsúlyosabb változatának megelőzését és gyógyítását.

A Kelet-angliai Egyetem kutatói több mint 600, egészséges és prosztatarákos férfi vizelet- és prosztataszövet-mintájának bonyolult genetikai elemzését végezték el. Találtak öt baktériumfajt, amely a betegség gyors terjedéséhez köthető – írta a European Urology Oncology című szaklapban megjelent tanulmány alapján a The Guardian online kiadása, amit az MTI szemlézett.

Azt nem bizonyították, hogy ezek a baktériumok idézik elő vagy súlyosbítják a betegséget, de ha a folyamatban lévő kutatások tisztázzák a szerepüket, a tudósok olyan teszteket fejleszthetnek ki, amellyel azonosíthatók azok a férfiak, akiknél a legnagyobb a kór kockázata, valamint olyan antibiotikumokat kereshetnek, amelyekkel megelőzhetik az évente életek ezreit követelő prosztatarákot.

A tanulmány szerint akiknek a vizeletében, a prosztata- vagy daganatmintájában az öt – közülük három frissen felfedezett – baktériumból egy vagy több megtalálható volt, azoknál a korai szakaszban lévő betegség 2,6 százalékkal nagyobb valószínűséggel haladt előre, mint azoknál, akiknél nem találták meg a baktériumokat.

Colin Cooper, a Kelet-Angliai Egyetem rákgenetika-professzora, a kutatás vezetője szerint lehetséges, hogy a baktériumoknak nincs közük a betegséghez, előfordulhat például, hogy az agresszív prosztatarákban szenvedő férfiak immunrendszere gyengébb, ami lehetővé teszi, hogy bizonyos baktériumok elszaporodjanak. A kutatók azonban erősen gyanítják, hogy a mikrobák szerepet játszanak a betegségben, ugyanúgy, ahogy a Helicobacter pylori baktérium fertőzése növeli a gyomorrák kockázatát.

„Ha biztosan tudnánk, hogy ezek a baktériumok okozzák a prosztatarákot, kereshetnénk antibiotikumot, amelyik megöli őket és reményeink szerint megakadályozná a betegség terjedését, ám ez nem ilyen egyszerű. Sok a bonyodalom: az antibiotikumok nem könnyen hatolnak a prosztatába, és olyat kell választani, amelyik csak ezekkel a bizonyos baktériumokkal végez” – magyarázta Cooper.