Onkointervenció: minimálinvazív beavatkozások az SE új részlegén

2025. január közepén indult el a betegellátás a Semmelweis Egyetem onkointervenciós részlegén, ahol a cél az, hogy a legkisebb beavatkozás mellett kezeljék a daganatokat, például éren keresztül, vagy hőterápiával. Az InfoRádióban dr. Deák Pál Ákos radiológus szakorvos beszélt a megkezdett munkáról.

Dr. Deák Pál Ákos

„Vagy éren keresztül, az artériába bevezetett vékony csövek segítségével keressük fel azt az eret, ami táplálja a daganatot, ennek megszüntetjük a vérellátását, ez lehet az egyik cél. A másik pedig a hőkezelés, amikor egy vékony tűvel, egy elektródával vagy egy antennával vagy kritikus hőmérsékletre melegítjük fel a daganatot felépítő sejteket, vagy kritikus hőmérsékletre hűtjük le, így szintén roncsolódik a daganatsejtek szövete” – magyarázta a Semmelweis Egyetem onkointervenciós részlegének vezetője. Hangsúlyozta: szigorú szakmai követelménye van annak, hogy mely szervben hány daganat milyen elhelyezkedése esetén lehet ezeket a kezelési módokat alkalmazni.

A vesedaganatos betegek közül egy speciális indikációs kört képeznek azok a betegek, akiknél az egyik vese hiányzik. Ilyen esetben, hogy a másik vesét ne kelljen eltávolítani és esetleg a beteg ne kerüljön tartósan dialízisre, a megmaradt veséjében lévő daganat kezelésére nagy valószínűséggel ilyen minimálinvazív eljárást fognak választani. De a májdaganatra, valamint a vastagbéldaganat áttéteinek a kezelése is megtörténhet ezekkel a módszerekkel – foglalta össze az InfoStart hírportál.

A Semmelweis Egyetem onkointervenciós részlegére az onkoteamek ajánlására érkeznek a betegek. Deák Pál Ákos szerint a betegeknek érdemes figyelniük arra, hogy az onkoteam szakvéleményéből az intervenciós radiológus véleménye se maradjon ki, hiszen ez is szükséges a minimálinvazív terápiákhoz.

A teljes beszélgetés az Infostart.hu oldalon visszahallgatható.

Kapcsolódó cikkünk:
Intervenciós onkológia: fejlődő elektrokemoterápia