Felhívás

• Nincs találat

Ismeretlen eredetű elsődleges tumorok kezelése

A rákos megbetegedések körülbelül 5%-ában nem mutatható ki elsődleges daganat, ami az érintettek többségének kezelési lehetőségeit masszívan korlátozza.

A The Lancet folyóiratban jelent meg az Universitätsklinikum Heidelberg kutatóinak cikke, amelyben az ismeretlen eredetű elsődleges tumorok, azaz a “fantomrák” kezelésében a mögöttes génmutációk tisztázásának fontosságáról, illetve a megközelítés sikeréről számoltak be. Ha a szervezetben áttétek keletkeznek, de az eredeti daganat nem mutatható ki, akkor ezt “ismeretlen elsődleges eredetű ráknak” (CUP, cancer of unknown primary) nevezik. Ha azonban a kiindulási szövetre vonatkozó információ hiányzik, sem szervspecifikus kemoterápia, sem célzott gyógyszerek nem állnak rendelkezésre.

A most közölt nagy nemzetközi tanulmány a fázis II. CUPISCO klinikai vizsgálat (NCT03498521) eredményeit ismerteti , amelyben 34 ország több mint 630 betege vett részt, az ilyen “fantomrák” kezelésében mutatott új eredményeket. A Dr. Alwin Krämer professzor vezette kutatócsoport a résztvevők vérében lévő rákos sejteket és genetikai fragmentumokat vizsgálta meg olyan ismert rákmutációk szempontjából, amelyekre már léteznek engedélyezett gyógyszerek. A kutatócsoport az elemzéseket követően a betegek mintegy harmadánál talált ilyen közvetett információkat az elsődleges tumorról, így a specifikus szerrel történő kezelés jelentősen meghosszabbította azt az időt, amelyben a rák nem fejlődött tovább, és valószínűleg kedvezőbb lesz majd az általános túlélés is, ám a vizsgálat még folyamatban van.

A teljes összeállítás az Orvostovábbképző Szemle Online oldalán olvasható.