Gyors glioblasztóma agydaganat diagnózis

A Communications Biology folyóiratban június 3-án jelent meg a University of Notre Dame kutatóinak cikke, amelyben egy olyan innovatív, automatizált eszközről számolnak be, amely kevesebb mint egy óra alatt képes diagnosztizálni a glioblasztóma agydaganatot.

Amint arról az Orvostovábbképző Szemle beszámolt, az új diagnosztikai eljárás lényege egy biochip, amely elektrokinetikus technológiát alkalmaz a biomarkerek, vagyis az aktív epidermális növekedési faktor receptorok (EGFR) kimutatására, amelyek bizonyos rákos megbetegedésekben, például a glioblasztómában felülreprezentáltak és az extracelluláris vezikulumokban találhatók.

“Az extracelluláris vezikulumok vagy exoszómák a sejtek által szekretált egyedi nanorészecskék. Viszonylag nagy méretűek, ami azt jelenti, hogy 10-50-szer nagyobbak, mint egy molekula, és gyenge töltéssel rendelkeznek. Ezt a technológiát kifejezetten ezekre a nanorészecskékre terveztük, előnyünkre fordítva jellemző tulajdonságaikat” – nyilatkozta Hsueh-Chia Chang, a tanulmány vezető szerzője.

“Elektronikus érzékelőnk olyan dolgokra képes, amelyeket más diagnosztikai eszközök nem tudnak” – fejtette ki Satyajyoti Senapati, a tanulmány társszerzője. “Óriási előnye például, hogy az eszközbe közvetlenül a betegtől levett vért tölthetjük be mindenféle előkezelés nélkül – még az extracelluláris vezikulumokat sem kell izolálni, mivel a szenzorunkat nem befolyásolják más részecskék vagy molekulák. Ez a technológia a többinél jelentősen alacsonyabb zajszintet mutat, és szenzorunkat érzékenyebbé teszi a betegségek kimutatására.”

Bár a cikkben bemutatott diagnosztikai eszközt kifejezetten glioblasztóma kimutatására fejlesztették ki, a kutatók szerint más típusú biológiai nanorészecskékre is adaptálható. Ez megnyitja annak lehetőségét, hogy a technológia számos különböző biomarker kimutatására alkalmas legyen más betegségek esetében is.

A teljes cikk az Orvostovábbképző Szemle Online oldalán olvasható.