Felhívás

• Nincs találat

Gyomor-bél rendszeri rák: az autológ tumorba infiltráló lymphocyta terápia szerepe

A tumorinfiltráló lymphocyták (TIL-ek) jelentősége a tumor mikrokörnyezetében és lehetséges terápiás hatásai több daganattípus esetében is érdeklődésre tartanak számot.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságának nemrégiben kiadott engedélye a lifileucel metasztatikus melanomában történő alkalmazására megnyitja az utat más daganattípusokban, köztük a gyomor-bél rendszeri rákokban történő felhasználás előtt. Jelentős kihívásokkal kell szembenézni, mielőtt ez a gastrointestinalis rákos megbetegedések ellátásának standardjává válna, beleértve annak megértését, hogy mely betegek reagálnak valószínűleg az autológ TIL-ekre, az optimális előkészítő és utókezelési sémákat a TIL-ben részesülők számára, valamint a toxicitás kezelését.

A TIL-ek a különböző daganatokban természetesen előforduló poliklonális T-sejt-populációkat képviselik, amelyek felismerik az adott daganatra jellemző antigéneket. Terápiás felhasználásakor az autológ TIL-eket a beteg tumorszövetéből izolálják, és in vitro interleukin (IL)-2 felhasználásával expanzióra késztetik. Egy rövid limfodepletáló kemoterápiás kúra után a feldolgozott, kriokonzervált TIL-eket visszajuttatják, majd a terápiás hatás fokozása érdekében többszörös szisztémás IL-2-dózisok adása következik.

Az első tumorból származó autológ TIL-terápia, a lifileucel, 2024. február 16-án gyorsított jóváhagyást kapott az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságtól felnőtt, metasztatikus vagy nem reszekálható melanomás betegeknél történő alkalmazásra, anti-PD-1 antitesttel és – ha jogosultak rá – BRAF-gátlóval történő kezelés után. Az engedélyezés alapjául szolgáló multicentrikus, egykarú, II. fázisú C-144-01 vizsgálatban a betegek 31,5%-ánál objektív választ észleltek, és bizonyítottan tartós választ, köztük 10 esetben 12 hónapnál hosszabb ideig tartó választ. A TIL-terápia szerepét más szolid rosszindulatú daganatokban, köztük a gyomor-bél rendszeri rákokban is aktívan vizsgálják.

A teljes információ a Klinikai Onkológia folyóirat Hírek a világból rovatában olvasható.