Drámai ugrás várható a rákbetegségek előfordulásában

Az előrejelzések azt mutatják, hogy 2050-re a rákos megbetegedések száma 84%-kal, a halálozások száma pedig 93%-kal emelkedhet – figyelmeztet a Cancer folyóiratban megjelent publikáció, amely globális kitekintést ad és a jelenlegi adatok és tendenciák elemzésével végez számításokat a jövőre vonatkoztatva.

Amint a tanulmány írja, 2022-ben a világon 10,3 millió új rákos esetet és 5,4 millió halálozást regisztráltak a férfiak körében. A leggyakoribb rákos megbetegedés a tüdőrák volt, amely a legtöbb halálesetért is felelős. Az előrejelzések azt mutatják, hogy 2050-re a rákos megbetegedések száma 84%-kal, a halálozások száma pedig 93%-kal emelkedhet. Az alacsony fejlettségi indexű (HDI) országokban különösen drámai növekedés várható, itt az esetek száma több mint kétszeresére nőhet, a 65 év feletti idősebb férfiak körében várható a legnagyobb arányú növekedés.

A tanulmány kiemeli, hogy az egyenlőtlenségek tovább mélyülhetnek, mivel a magas HDI-vel rendelkező országokban az esetek és halálozások növekedése mérsékeltebb lehet. Az idősebb korosztályok esetében a megbetegedések és halálozások számának emelkedése különösen aggasztó, míg a fiatalabb korosztályokban kisebb arányú növekedés várható. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az egészségügyi rendszerek felkészültsége kulcsfontosságú lesz a jövőben, hogy kezelni tudják a növekvő rákterheket. A prevenciós és szűrőprogramok megerősítése elengedhetetlen a rák okozta terhek csökkentése érdekében. Emellett szükség van a rákos megbetegedések kezelésének fejlesztésére is, különösen a magas kockázatú populációkban. A tanulmány rávilágít arra, hogy a társadalmi-gazdasági tényezők jelentős szerepet játszanak a rákterhek alakulásában, és sürgeti a globális együttműködést a probléma kezelésében. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a jövőbeli egészségpolitikai döntések meghatározóak lesznek a rákos megbetegedések elleni küzdelemben. Az előrejelzések alapján a 2050-es években a rák világszerte az egyik vezető halálokká válhat, ha nem történik jelentős beavatkozás.

A folyamatok hátterében részben demográfiai magyarázat áll: a világ népességének növekedésével természetes módon növekszik a betegek abszolút száma, ahogyan a népesség öregedése, az átlagéletkor emelkedése is ebbe az irányba hat. Emellett az életmódbeli és környezeti tényezők is negatív irányba befolyásolják a megbetegedések előfordulási kockázatát.

A teljes tanulmány a Cancer folyóiratban olvasható.