Felhívás

• Nincs találat

Cél a 10 éves daganatspecifikus túlélés

Kutatók, szakpolitikai döntéshozók, karitatív és civil szervezetek közösen dolgoztak ki akciótervet azért, hogy javuljanak a daganatos betegek túlélési esélyei – olvasható az Országos Onkológiai Intézet és az Európai Onkológiai Akadémia közös közleményében.

Amint írták, a cél, hogy 2030-ra a diagnosztizált betegek 75 százalékánál 10 éves daganatspecifikus – az egyéb halálokokat nem figyelembe vevő – túlélést lehessen elérni a fejlett egészségügyi rendszerrel rendelkező uniós tagállamokban. Emlékeztettek: a daganatos megbetegedések növekvő száma miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik az európai egészségügyi ellátórendszerekre, amelyeknek hamarosan szakember- és forráshiánnyal kell szembenézniük.

A daganatos megbetegedések száma a 2018-ban mért 3 millióról 2040-re előreláthatólag 4 millióra emelkedik az Európai Unióban. Várhatóan még meredekebben emelkedik majd a száma azoknak a diagnosztizált és kezelt betegeknek, akik rendszeres szűrővizsgálatokra és speciális kezelésre szorulnak – tették hozzá. Az Európai Onkológiai Akadémia (European Academy of Cancer Sciences) számos rákkutatóval, szakpolitikai döntéshozóval és civil szervezettel folytatott konzultációt, hogy konszenzuson alapuló ajánlásokat fogalmazzon meg az Európai Bizottság Onkológiai Missziója (Cancer Mission) számára. Az ajánlás szerint átfogó, a kutatások eredményeit a betegellátásban minél hamarabb alkalmazó megközelítéssel lehetne elérni a kívánt eredményt. Az ajánlásokat a Molecular Oncology folyóirat augusztusi számában publikálták.

A szakértők a cikkben hangsúlyozzák a fenntartható, határokon átnyúló infrastruktúra kiépítésének szükségességét, amelyek lehetővé teszik a kutatók szoros együttműködését. „A kiterjedt európai hálózatok a kutatók számára hozzáférést biztosíthatnak a betegek, a biológiai anyagok és technológiai források kritikus tömegéhez, összekapcsolva a kutatást és az egészségügyi ellátást” – olvasható az összefoglalóban. Amint arról az MTI beszámolt, a szakemberek konkrét ajánlásokat fogalmaznak meg, hogy miként lehetséges „a betegek felelős helyzetbe hozásának erősítése, a szakemberek képzésének javítása, valamint az onkológiai kutatások terén a jelenleg fennálló egyenlőtlenségek csökkentése az Európai Unión belül.”