Felhívás

• Nincs találat

Bíróság előtt a „rákkutató professzor”

Kuruzslás vádjával megkezdődött a Mosonmagyaróvári Járásbíróságon annak a – televíziós szereplései révén országosan ismertté vált – férfinak a büntetőpere, aki 5 éven keresztül állatorvosi végzettséggel kezelt különböző stádiumú daganatos betegeket.

merleg_kAmint arról Máté Kinga, a Győri Törvényszék szóvivője nyilatkozott, a vádirat szerint D. T. az állatorvosi diplomája alapján viselt doktori címét felhasználva azt a látszatot keltette, hogy humán orvosi végzettséggel rendelkezik, magát rákkutatónak és professzornak titulálta, amivel megtévesztette az embereket.

Amint arra az MTI tudósítása kitér, a vádlott 2010 és 2015 között – mint a Nemzetközi Rák Információs és Prevenciós Központ Kiemelten Közhasznú Alapítvány képviselője – egy otthonában kialakított irodában és a fővárosban hetente két-két alkalommal fogadott különböző stádiumú daganatos betegeket. Őket életmód-, étkezési és folyadékbeviteli tanácsokkal látta el, és egy termék fogyasztását, valamint nagyon magas dózisú C-vitamin intravénás beadását javasolta. A betegekkel adatlapot töltetett ki, ezekből a személyes adataik mellett megismerhette a betegségük típusát, stádiumát, étkezési szokásaikat. A leadott orvosi leletek alapján meghatározta a szükséges C-vitamin mennyiségét, amit három, ápoló végzettségű nő adott be heti három-öt alkalommal az adott betegnek a lakásán.

A betegek a magas tartalmú C-vitamint az infúziós oldattal és minden tartozékával az egyik budapesti, a vádlott által ajánlott patikában szerezték be. A vádirat szerint a C-vitamin ampulla beadása – akár injekcióban, akár intravénásan – invazív beavatkozásnak számít, amelyet csak orvos rendelhet el, a vádlott azonban 1964-ben nem orvosi, hanem állatorvosi diplomát szerzett. Nem tagja sem a Magyar Orvosi Kamarának, sem a Magyar Állatorvosi Kamarának.

Az első tárgyalási napon a vádlott nem vallotta magát bűnösnek. Arra hivatkozott, hogy állatorvosi tanulmányait követően több helyen folytatott különböző holisztikus tanulmányokat, például Kínában és az amazóniai esőerdőben. A végzettségeket igazoló bizonyítványokat a legközelebbi tárgyalási napon, november 14-én kell majd bemutatnia. A bíróság a legkorábban jövő tavasszal hozhat ítéletet az ügyben.

Amint a Válasz.hu cikke emlékeztet, a férfi nem ismeretlen a hatóságok számára: a hozzá köthető társaságokat a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) korábban 35,5 millió forint befizetésére kötelezte, amiért teakeverékeiről megalapozatlanul állította, hogy alkalmasak a rák gyógyítására.