Új immunterápiás módszert kutatnak szolid tumorok ellen

A CAR-T terápiák továbbfejlesztett változata lehet a kiméra antigénreceptor makrofágokat alkalmazó CAR-M kezelés.

Amint a Medical Online szemlézte, a Biomarker Research folyóiratban jelent meg a dél-koreai National Research Council of Science and Technology kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új onkológiai immunterápiás megközelítést írtak le, amely kiegészítheti a meglévő CAR-T (kiméra antigénreceptor T-sejt) kezeléseket. A kutatócsoport a perifériás vérből származó emberi makrofágokba szintetikus gének stabil beillesztésével, lentivirális hordozórendszer segítségével sikeresen hozott létre CAR-M kiméra antigénreceptor makrofágokat (CAR-M). Ez az áttörés várhatóan kiterjeszti a CAR-terápia hatásos alkalmazását a vérrákon túl a szolid tumorokra is.

A CAR-T sejtterápia során a beteg T-sejtjeit kivonják, genetikailag módosítják őket, hogy specifikus rákos sejteket célozzanak meg, majd visszahelyezik a betegbe. Bár a CAR-T terápia rendkívül hatékony a vérrákos megbetegedések, például a leukémia különböző típusai ellen, a szilárd daganatok, például a tüdőrák kezelésében jelentős kihívásokkal néz szembe. A makrofágok, az immunsejtek egy fajtája, eleve hatékonyabban képesek a szolid tumorokba infiltrálódni mint a T-sejtek. A meglévő makrofág-alapú terápiáknak azonban voltak korlátai, különösen a génmódosítások rövid életű jellege miatt, ami csökkentette terápiás hatékonyságukat.

A kutatócsoport számos olyan innovatív módszert fejlesztett ki, hogy a CAR-t kódoló szintetikus géneket hatékonyan juttassa a makrofágokba anélkül, hogy sejtkárosodást okozna.

A teljes információ a Medical Online oldalán olvasható.