Elfogadták a várólista rendeletet

Jelentősen csökkenhet a nagyműtétek előtti várakozási idő, miután elfogadta a kormány a várólista-csökkentési program tényleges szabályairól is szóló kormányrendeletet – mondta Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Zombor Gábor - fotó: kormany.hu

Zombor Gábor – fotó: MTI

Hangsúlyozta: igyekeznek arra ösztönözni a kórházakat, hogy vállaljanak pluszfeladatokat, ezért ezeknek a műtéteknek az elszámolása a finanszírozott volumenkorláton felül történik majd, és 10 százalékkal magasabb finanszírozási összeggel. Jelezte: erre 5 milliárd forint áll rendelkezésre. Azt várják, hogy jelentősen csökkenjen a nagyműtétek várakozási ideje – mondta, hozzátéve, az utóbbi időben a korábbi programoknak köszönhetően már csökkentek a várakozási idők.

Zombor Gábor közölte: ezzel összefügg, hogy az egynapos sebészeti beavatkozások tekintetében a kormányrendelet eltörli a volumenkorlátot. Mint mondta, ez azért fontos, mert a várólistákon jelentős számban szerepelnek szemészeti műtétre várók, ezek a műtétek azonban egynapos ellátásban is elvégezhetők, így jelentősen csökkenhetnek a várólisták.

A kormányrendelet szól arról is, hogy bevezetik a 14 napos szabályt, azaz a szakorvosnak CT- és MR-vizsgálatra tumorgyanú esetén 14 napon belül kell időpontot kapnia.

Az államtitkár jelezte azt is, hogy a kormányrendelet néhány, az intézmények gazdálkodásával kapcsolatos szabályt is hatályon kívül helyezett, ami a kórházak esetében jövedelembővülést eredményezhet.

Az egészségügyért felelős államtitkárság később az MTI-hez eljuttatott közleményében felsorolta a várólista-csökkentési programba bevont műtéteket. Ezek közé tartoznak a szürkehályogműtétek, a gerincstabilizáló műtétek, az epekövesség miatti beavatkozások, a sérvműtétek, a térdprotézisműtétek, a csípőprotézis-műtétek, az ortopédiai nagy műtétek, valamint a nyitott szívműtétek.

A várakozási időt is maximalizálják, ez kisebb műtétek esetében 2-3 hónapot jelent, de a nagyízületi műtéteknél is fél éven belül elvégezhető minden beavatkozás. A többletforrás felhasználásának ellenőrzése érdekében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a programban ellátott betegekről, illetve a várólisták adatairól az internetes rendszer adatai alapján rendszeresen elemzést készít.